Bydgoszcz świętuje 30. urodziny legendarnego klubu Mózg!  

Fot. A. Hilbrecht

W tym roku przypadają 30. urodziny legendarnego bydgoskiego klubu Mózg. To centrum sztuki i sala koncertowa znana w środowiskach twórczych na całym świecie. Mózg został założony w marcu 1994 roku. Tegoroczny marzec jest więc miesiącem świętowania trzech dekad działania tego miejsca. Z tej okazji w Młynach Rothera, czyli centrum nauki i kultury w samym sercu Bydgoszczy, odbywają się różnorodne wydarzenia mające na celu uhonorowanie artystów, którzy tworzyli i tworzą klub Mózg oraz opowiedzenie ich historii. 

Mózg to działające w Bydgoszczy, od marca 1994 roku, centrum sztuki. To klub z salą koncertową, galeria sztuki, studio nagraniowe, przestrzeń na rezydencje i pracownie artystów. W Mózgu organizowanych jest około 100 wydarzeń rocznie, a ten wyjątkowy punkt na mapie Bydgoszczy odwiedzają tysiące artystów, którzy rozsławili to miejsce w środowiskach twórczych na całym świecie. W tym roku Bydgoszcz świętuje 30. urodziny kultowego bydgoskiego klubu. Z tej okazji w Młynach Rothera, czyli centrum nauki i kultury w samym sercu miasta, odbywają się różnorodne wydarzenia, które przybliżają historię i ideę Mózgu. Organizatorzy zapraszają do odbioru sztuki wizualnej i audiowizualnej, prezentują archiwalne materiały oraz przygotowują nietuzinkowy koncert.

 W Młynach Rothera zajmujemy się dziedzictwem i kreatywnością. Sięgająca lat 90. działalność klubu Mózg to jedno z ciekawszych zjawisk polskiej kultury pozainstytucjonalnej. Także dziś w Mózgu kwitnie życie artystyczne, a żywa scena artystyczna to jeden z wyznaczników miasta kreatywnego. Dlatego z przyjemnością współpracujemy z klubem Mózg – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera. 

W ramach świętowania 30. urodzin klubu Mózg w Młynach prezentowane są dwie instalacje oraz odbywają się wydarzenia przybliżające historię bydgoskiego Mózgu, idee zawarte w tym projekcie oraz skalę jego działania.

Fot. A. Hilbrecht

Audiowizualna instalacja retrospektywna „Co słychać w Mózgu?”, prezentuje działalność i doświadczenia artystów, którzy tworzyli i tworzą Mózg. Instalacja składa się z 30 monitorów, na których w sposób zapętlony wyświetlane są materiały filmowe. Autorami koncepcji instalacji są: ZbyZiel i Sławek Janicki, producent wszystkich prezentowanych materiałów.

Jako, że przez te lata staraliśmy się robić wideodokumentację działań programowych Mózgu, pojawił się pomysł przedstawienia części naszych audiowizualnych archiwów. Ale jak pokazać na ekranie kilkadziesiąt godzin materiałów? Tu pojawił się pomysł, aby wiele obrazów pokazać jednocześnie i dać oglądającym możliwość wyboru tego, co będą oglądać. Liczba  telewizorów przy 30 urodzinach była już oczywistością. Na ekranach ustawionych na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji prezentowane będą zatem: koncerty, rozmowy oraz programy telewizyjne wyprodukowane w Mózgu: Kawałki Mózgu, Notes Kulturalny, SuperSam+1, Mózg on Screen-live  – mówi Sławek Janicki, muzyk, filmowiec, kurator wydarzeń artystycznych, współtwórca tzw. Sceny Yassowej, która miała swoją siedzibę w legendarnym bydgoskim klubie Mózg, założonym w 1994 roku, prowadzonym do dziś przez Janickiego.

Fot. A. Hilbrecht

W Młynach Rothera prezentowana jest także instalacja wizualna „Make art not war”, której autorem jest John Citizen. Nieujawniający się artysta, prawdziwy Nowhere Man, przekazał Mózg Foudantion projekt instalacji MAKE ART NO WAR, z okazji odbywającej się w 2016 roku 14 edycji Mózg Festival – Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych. Instalacja dotychczas była eksponowana przed bydgoskim Mózgiem, w Warszawie oraz w Sokołowsku, a w 2024 roku wraca do Bydgoszczy, do Młynów Rothera.

Instalacje będą dostępne w bydgoskich Młynach Rothera przez cały marzec. Więcej o wydarzeniach w ramach cyklu „Mózg w Młynach – obchody 30. urodzin klubu Mózg” można przeczytać tutaj: https://mlynyrothera.pl/wydarzenie/mozg-w-mlynach-obchody-30-urodzin-

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.