MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU – Młyny i Teatr Polski już po raz trzeci zapraszają na uroczystość czytania imion  

Fot. Łukasz Otlewski

27 stycznia obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Młyny Rothera, we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, po raz kolejny kultywują pamięć o tych, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych,  zapraszając na uroczystość czytania imion oraz na tematyczne spacery. W ramach obchodów w piątek, 26 stycznia, w miejscu, w którym stała bydgoska synagoga, zostaną upamiętnieni nasi sąsiedzi, którzy zginęli w czasie Zagłady. Natomiast w sobotę, 27 stycznia, pamięć o bydgoskiej społeczności żydowskiej kultywowana będzie poprzez opowieść o jej historii.  

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez nazistów krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi. Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje. Młyny w najbliższy piątek przypomną bydgoskich sąsiadów, którzy zginęli w czasie Zagłady. 

–  Podejmując tematykę tożsamości i historii Bydgoszczy, chcemy przywracać pamięć o społecznościach, które stanowiły nieodłączny element tkanki naszego miasta. Wierzymy, że symboliczna uroczystość, taka jak przywołanie imion i nazwisk żydowskich mieszkańców Bydgoszczy, jest świadectwem żywej pamięci. Za każdym nazwiskiem kryje się indywidualna historia: opowiemy je podczas spaceru po mieście oraz oprowadzań tematycznych po wystawie “Węzły”  mówi Kamila Burchart, główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera. 

Młyny i  Teatr Polski w Bydgoszczy już po raz trzeci organizują wspólnie to wydarzenie. Organizatorzy zapraszają na w w piątek, 26 stycznia, o godz. 12.00, na uroczystości u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie w tym miejscu stała bydgoska synagoga, a podczas piątkowego wydarzenia zostaną tam złożone kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Imiona przeczyta aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski. 

Natomiast w sobotę, 27 stycznia, Młyny zapraszają na pełne refleksji i historycznych ciekawostek oprowadzania.  Na spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów uczestników zabierze Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego. Podczas spotkania uczestnicy pochylą się nad losami żydowskich mieszkańców naszego miasta, dowiedzą się, jak wyglądała ich codzienność, jaki wkład wnieśli w rozwój Bydgoszczy, kim byli, czym się zajmowali. Spacer rozpocznie się o godz. 13 przed Młynami. A trasa będzie prowadziła przez Stary Rynek, ulicę Jezuicką, Długą, plac przy Jana Kazimierza, czyli miejsce po synagodze, ulicę Mostową, kamienicę Jachmanna, żydowskie kino Lido, Gdańską, dom towarowy „Conitzer i synowie”, pomnik Potop, willę Aronshona i willę Blumwego. 

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Młyny przypomną o bydgoskiej społeczności żydowskiej nie tylko w przestrzeni miasta, ale i na samej wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. W sobotę organizatorzy zapraszają również na tematyczne oprowadzania po wystawie „Węzły”. Podczas zwiedzania ekspozycji uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę w transporcie rzecznym w Bydgoszczy odgrywali Żydzi, czy przesądy dotyczące młynarzy różniły się bardzo w tradycji polskiej i żydowskiej oraz jakie były losy bydgoskich kupców i fabrykantów. O tych i innych historiach, w które wplatały się losy żydowskich mieszkańców naszego miasta opowiedzą przewodnicy – Jakub Łyczek i Mila Burchart. Na oprowadzania Młyny zapraszają o godz. 15 i 17, szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/oprowadzanie-tematyczne-po-wystawie-wezly-bydgoska-spolecznosc-zydowska/ 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.