Opowieści ratujące świat i teorie spiskowe –  Marcin Napiórkowski odwiedzi bydgoskie Młyny 

Jak możemy uratować świat? Czy da się zadomowić w niepewności? Co decyduje o tym, że pewne teorie rozchodzą się w mediach społecznościowych jak ciepłe bułeczki, a inne popadają w zapomnienie? Na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe? Na te i wiele innych pytań odpowie Marcin Napiórkowski, który w sobotę, 22 kwietnia, poprowadzi wykład i warsztaty w Młynach Rothera.

W sobotę, 22 kwietnia, gościem Młynów Rothera będzie dr hab. Marcin Napiórkowski, ekspert w dziedzinie semiotyki oraz autor m.in. książki Naprawić przyszłość, która została wybrana do finałowej piątki tegorocznej edycji konkursu o nagrodę za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą, wprowadzającą nowe idee, koncepcje czy sposoby myślenia. Profesor w Zakładzie Kultury Współczesnej oraz w Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Uniwersytecie Warszawskim, który wykorzystuje narzędzia semiotyki, by zrozumieć, jak za pomocą opowieści ludzie nadają sens rzeczywistości. 

– Chcemy dawać Impulsy do zmian, a inspirowanie się nowymi ideami z pewnością jest zachętą do zmiany myślenia. Marcin Napiórkowski ma dla nas propozycję, dzięki której możemy wspólnie przezwyciężyć kryzys wyobraźni, polaryzację i dać sobie nadzieję na lepsze jutro. Warto go wysłuchać i naprawić przyszłość – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Wykład „Dlaczego potrzebujemy opowieści, żeby uratować świat” będzie okazją do rozmowy o życiu w niepewnych czasach i o tym, że nadziei na lepsze jutro możemy szukać w ciekawych opowieściach. Narracje mogą stać się narzędziem do radzenia sobie z niepewnością. Dzięki nim nasze umysły i kultura zbierają, porównują i przetwarzają informacje, a my korzystając z nich mądrze, możemy uratować świat! 

– Może odpowiedzią na czasy niepokoju nie powinno być poczucie pewności, lecz raczej zadomowienie się w niepewności, oswojenie jej, lepsze zrozumienie tworzących ją napięć i paradoksów? – pyta Marcin Napiórkowski 

W sobotę, 22 kwietnia, Marcin Napiórkowski poprowadzi także warsztaty „Stwórz własną teorię spiskową”, podczas których będzie można opracować idealną teorię spiskową. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym są teorie spiskowe, jak powstają i co sprawia, że tak łatwo wpadamy w sidła uproszczonych diagnoz, które proponują nam propagandziści czy tropiciele rzekomych spisków. Warsztaty będą także okazją do odkrycia, na jakie potrzeby odpowiadają teorie spiskowe i co nauka może zrobić, żeby lepiej je zaspakajać.  Dzięki sprawdzonemu przepisowi przygotowanemu w oparciu o analizę setek najpopularniejszych fake newsów z ostatnich lat, każdy będzie mógł opracować własną teorię spiskową, która będzie miała szansę okazać się prawdziwym przebojem!  

Na wykład i warsztaty Młyny zapraszają w ramach cyklu Impulsy. Impulsy to spotkania, debaty i warsztaty, podczas których zaproszeni goście prezentują trendy, nowe inicjatywy, dobre praktyki w kulturze, nauce i edukacji. Inspirujące dobre praktyki z całego świata uczestniczki i uczestnicy konfrontują z bydgoską rzeczywistością, śledzą trendy, wymieniają się doświadczeniami. Wszystko po to, by znaleźć impulsy do zmian! 

Wykład odbędzie się w Młynach w sobotę, 22 kwietnia, w godz. 13.00-14.00. Udział jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Darmowe wejściówki są do pobrania tutaj. Natomiast na warsztaty organizatorzy zapraszają w sobotę, 22 kwietnia, w godz. 14.30-15.30. Udział jest odpłatny, więcej informacji i link do zakupu biletów dostępny jest tutaj 

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj przypomnienie o najbliższych wydarzeniach.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.