Wspólnie wprawimy w ruch Młyn-Maszynę! – Młyny Rothera zapraszają na otwarcie wystawy

Młyn-Maszyna to pierwsza w Bydgoszczy interaktywna ekspozycja popularnonaukowa i druga wystawa stała w Młynach. Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym 8 grudnia br., a jak na wystawę popularnonaukową przystało, jej premierze będą towarzyszyły różnorodne atrakcje i pokazy naukowe.

Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki.

– Świętujemy kolejny ważny etap otwierania Młynów. Tym razem wystawą stałą podkreślamy rolę Młynów jako centrum nauki, miejsca, które budzi ciekawość i pomaga zrozumieć świat. Inspiracją, zarówno dla treści, jak i scenografii wystawy, stał się przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młyna Rothera. Młyńskie maszyny z przeszłości stały się punktem wyjścia do omówienia zjawisk i procesów fizycznych, a cała ekspozycja będzie przenosić odwiedzających do fascynującego świata nauki – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki za tym stoją? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki można wcielić się w role konstruktorów, pracowników młynów i architektów. Przy użyciu współczesnych maszyn dzieci i dorośli będą eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy można znaleźć na wystawie.

Wyposażenie Młynów nie zachowało się do naszych czasów. Dzięki wystawie możemy dowiedzieć się, jak działają maszyny przemysłowe, a z pomocą interaktywnych eksponatów doświadczyć w praktyce, jakie zjawiska naukowe, temu działaniu towarzyszą. Wystawa inspiruje do odkrywania świata nauki i techniki. Eksperymentowanie i poznawanie nowych pojęć to wspaniała zabawa – mówi Sylwia Mularczyk, autorka koncepcji i scenariusza wystawy oraz zastępczyni kierowniczki Działu Programowego Młynów.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2023 roku. Młyny zapraszają do wspólnego odkrywania wystawy oraz do udziału w różnorodnych atrakcjach popularnonaukowych. W programie, m.in. pokazy popularnonaukowe, warsztaty, eksperymenty i spotkania z popularyzatorami nauki. Szczegółowy program otwarcia i harmonogram zwiedzania wystawy dostępny jest TUTAJ.

Podczas weekendu otwarcia wystawa będzie dostępna dla gości Młynów na zaproszenia. Wejściówki można zarezerwować online lub odebrać w punkcie info Młynów na pół godziny przed godziną zwiedzania. Liczba miejsc ograniczona!


Wykonawcą wystawy jest spółka MAE Multimedia Art & Education. To gdańska pracownia doświadczona w kompleksowym prowadzeniu procesu tworzenia wystaw dla muzeów i centrów nauki. W portfolio firmy możemy zobaczyć realizację ekspozycji m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.


Koszt inwestycji to ok. 4,9 mln złotych. Projekt pn. Rewaloryzacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 6.5 Rozwój potencjału endogenicznego regionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.