Otwarcie instalacji „Co słychać w Mózgu?” i „Make art not war” z koncertem dopełniającym – brak miejsc

INFORMACJE

Dla wszystkich

Fotorelacja

W tym roku przypadają 30. urodziny klubu Mózg, które będziemy świętować także w Młynach! Marzec będzie miesiącem, w którym poprzez różne angażujące formy przybliżymy Wam historię i ideę Mózgu, zaprezentujemy archiwalne materiały, zaprosimy do odbioru sztuki wizualnej i audiowizualnej oraz koncertów. Świętowanie rozpoczniemy otwarciem dwóch instalacji!

Zapraszamy na otwarcie audiowizualnej instalacji retrospektywnej  „Co słychać w Mózgu?” oraz instalacji wizualnej „Make art not war”.

W ramach świętowania 30. urodzin klubu Mózg w Młynach zaprezentujemy instalację audiowizualną przybliżającą historię bydgoskiego Mózgu, idee zawarte w tym projekcie, skalę działania.

Autorami koncepcji instalacji są: ZbyZiel i Sławek Janicki, producent wszystkich prezentowanych materiałów. Autorzy instalacji znaleźli twórczy i angażujący sposób na to, aby uhonorować artystów, którzy przez 30 lat tworzyli Mózg oraz opowiedzieć ich historię. Instalacja składa się z 30 monitorów, na których w sposób zapętlony wyświetlane są materiały filmowe. Pełna lista filmów dostępna jest TUTAJ!

W Młynach zostanie zaprezentowana także instalacja wizualna, której autorem jest John Citizen – Make art not war. Nieujawniający się artysta, prawdziwy Nowhere Man, przekazał Mózg Foudantion projekt instalacji MAKE ART NO WAR, z okazji odbywającej się w 2016 roku 14 edycji Mózg Festival – Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych. Instalacja umieszczona została przed wejściem do Mózgu, gdzie funkcjonowała przez 5 lat. W tym czasie wirtualnie przemieściła się do Warszawy, aby towarzyszyć 15 edycji Mózg Festival odbywaqjącej się w stolicy. Na wiosnę 2021 roku instalacja fizycznie przemieściła się do Sokołowska, gdzie towarzyszyła wielu wydarzeniom artystycznym. W 2024 roku instalacja wraca do Bydgoszczy, do Młynów Rothera. Wraca w jakże istotnym dla świata momencie. Czy zostanie w naszym mieście na zawsze? Czy kontynuować będzie podróż po świecie?

Instalację można podziwiać przez okna Spichrza Mącznego Młynów (zarówno od strony tarasu na Wyspie Młyńskiej, jak i od strony ulicy Mennica).

Otwarcie instalacji dopełni koncert kwartetu zainicjowanego specjalnie na tę okazję przez jednego z dwóch założycieli Mózgu, kontrabasistę Sławka Janickiego, który zaprosił do współpracy trójkę artystów młodszego pokolenia, również ściśle z Mózgiem związanych: saksofonistę Marka Pospieszalskiego, perkusistę i elektronika Qbę Janickiego oraz Michała Szotę, który zajmie się wizualizacjami.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 1.03.2024 r., godz. 18.00-22.00,
Gdzie? Młyny Rothera, strefa wejścia od ul. Mennica
Dla kogo? Dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Bilety: bezpłatne wejściówki dostępne są TUTAJ!

Mózg w Młynach – obchody 30. urodzin klubu Mózg

Mózg to działające w Bydgoszczy, od marca 1994 roku, centrum sztuki.

Założone przez grupę artystów i entuzjastów, zarządzane od początku przez Jacka Majewskiego i Sławka Janickiego, muzyków powiązanych z bydgosko-gdańską sceną yassową. Mózg to sala koncertowa, galeria sztuki, studio nagraniowe, miejsce rezydencji, pracownie artystów oraz klub-miejsce spotkań ludzi kulturalnych. Przez scenę Mózgu przewinęło się tysiące artystów z całego świata, przez co klub stał się rozpoznawalny w międzynarodowych środowiskach twórczych. Program Mózgu to około 100 wydarzeń rocznie, z których większość odbywa się w siedzibie głównej w Bydgoszczy.

Najważniejsze projekty realizowane przez Mózg to: Mózg Festival – Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych (19 edycji), Mózg on Screen – program artystyczny realizowany w konwencji telewizji na żywo, także Studio Eksperymentu – projekt nastawiony na działania badawcze środowiska lokalnych artystów zapraszających do współpracy gości. Ostatnie 10 lat to także działania na terenie Warszawy, gdzie zrealizowane zostały projekty: SuperSam+1, 5 edycji Mózg Festival oraz najnowszy projekt Warszawskie Studio Eksperymentu. Oficyna wydawnicza Muzyka z Mózgu odpowiedzialna jest za produkcje powiązanych z Mózgiem artystów. Klub Mózg to również ważne miejsce spotkać środowisk twórczych oraz osób zainteresowanych sztuką współczesną. Działaniami Mózgu zarządza Mózg Foundation – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarnych.

Skip to content

Newsletter

Nie chcesz, aby coś Ci umknęło? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami nowymi wydarzeniami w Młynach Rothera.

Po zapoznaniu się z polityką prywatności niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera moich danych osobowych w celu wysyłki elektronicznego newslettera.